Niepowtarzalne hybrydy, czyli to, co najlepsze w konopiach

przez

Sativa czy indica? To pytanie zadaje sobie wielu hodowców i kolekcjonerów nasion konopi, chociaż coraz rzadziej możemy spotkać zupełnie czyste odmiany. Większość nasion oferowanych przez seedbanki to hybrydy. Co to takiego?

Hybrydy powstają na skutek skrzyżowania odmian konopi siewnych i indyjskich dla uzyskania najlepszych cech. Co rusz powstają nowe krzyżówki, dlatego tak trudno dokładnie sklasyfikować i opisać nasiona konopi. Laikowi wystarczy ogólny podział na cannabis sativa i cannabis indica. Istnieje jeszcze cannabis ruderalis, czyli dzikie konopie, ale zdania badaczy na ich temat są podzielone. Część uważa je za odrębną odmianę, pozostali przekonują, że to również hybryda konopi siewnych i indyjskich. Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą?

Niepowtarzalne hybrydy

Hybryda to nic innego jak po prostu genetyczna krzyżówka dwóch lub kilku odmian konopi. Nierzadko powstają one przez przypadek, jednak większość hodowców uprawia je dla uzyskania konkretnych cech. Zdecydowana większość nasion marihuany dostępnych w seedbankach to właśnie hybrydy. Coraz rzadziej można spotkać czysty szczep cannabis sativa czy cannabis indica.

To, co najlepsze w konopiach

Dlaczego hybrydy są tak pożądane? Z reguły rosną one znacznie szybciej niż czysta odmiana sativa i indica i łączą w sobie najlepsze cechy obu tych odmian. Wytrawni hodowcy potrafią uzyskać najbardziej pożądane efekty. Hybrydy nierzadko posiadają na przykład zdecydowanie wyższy poziom substancji psychoaktywnej THC. Za pomocą krzyżówek można również ją zminimalizować.

Krzyżowanie konopi daje nieograniczone pole manewru. Nie bez powodu mamy obecnie na rynku niezliczoną ilość nasion konopi różniących się budową, czasem dojrzewania, zapachem czy efektem narkotycznym.