Marihuana nie dla kierowców?

przez

Nigdy nie jeżdżę po alkoholu – takie hasło możemy usłyszeć z ust kierowców. Coraz więcej osób piętnuje tych, którzy pod wpływem promili próbują wsiadać za kierownicę. Prawo w tej kwestii również się zaostrza. A co z kierowcami, którzy palą marihuanę?

Wokół marihuany narasta wiele plotek i legend. Nadal wiele osób kojarzy ją wyłącznie ze szkodliwą, zakazaną substancją. Być może za jakiś czas polskie prawo będzie nieco bardziej liberalne i doceni lecznicze właściwości nasion konopi. Niewykluczone, że społeczeństwo także zechce poznać jej nieocenioną moc. Mimo wszystko trzeba będzie zachować ostrożność.

Marihuana kontra kierowcy

Polska policja niestrudzenie walczy z pijanymi kierowcami, coraz częściej bada również prowadzących pojazdy na obecność narkotyków. Alkomaty stanowią podstawowe wyposażenie każdego komisariatu policji i wszystkich funkcjonariuszy z tak zwanej „drogówki”. Na drugie miejsce wysuwają się narkotesty.

Z każdym rokiem policja zamawia coraz więcej narkotestów, by skuteczniej walczyć z kierowcami prowadzącymi samochody pod wpływem różnorodnych używek. Okazuje się bowiem, że spora część kierowców wsiada do auta po zażyciu środków odurzających. W latach 2013-2015 co dziesiąta badana osoba była pod ich wpływem.

Problemem jest cena narkotestów, jednak polska policja chce podjąć skuteczną walkę bez względu na koszta. Funkcjonariusze mają nadzieję, że liczba pijanych kierowców oraz tych pod wpływem używek będzie maleć.

Czy kierowcy mają się czego obawiać?

Owszem. Narkotesty zamawiane przez policję są zaskakująco dokładne. Mogą wykryć obecność kannabinoidu THC w ślinie (substancji aktywnej znajdującej się w marihuanie) nawet 14 dni po jej zażyciu.

Obecnie kary dla kierowców prowadzących pojazdy pod wpływem narkotyków są umiarkowanie surowe. Za prowadzenie auta po zażyciu środków odurzających grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności. Odpowiadając zatem na pytanie zawarte w tytule – marihuany, mimo wielu zalet i właściwości leczniczych, nie powinny palić osoby prowadzące różnego rodzaju pojazdy.

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą redakcji serwisu http://hodowlamarihuany.com