Blog Marihuana Marihuana lecznicza Wykorzystanie konopi

Konopie na przestrzeni lat

Wbrew temu, co myślą niektórzy, marihuana nie jest wymysłem XXI wieku. Nasiona konopi towarzyszą ludzkości już od kilku tysięcy lat. Ludzie korzystają z ich leczniczych właściwości od dawna.

Jak wygląda historia nasion marihuany?

Badania historyków potwierdzają, że nasiona konopi były obecne w życiu ludzi już 2 tysiące lat przed naszą erą. Na początku stosowano je jedynie na terenach Chin i Indii. Już wtedy przetwarzano je na różne produkty: oleje, pasty czy wyciągi na bazie alkoholu. Kwiaty konopi zajmowały bardzo ważne miejsce w ziołolecznictwie. Pomagały leczyć rany, poparzenia czy owrzodzenia. Z nasion konopi tłoczono olej, który potem wykorzystywano między innymi w kosmetyce. Świetnie sprawdzał się jako odżywka do włosów. Do wyciągu z konopi dodawano alkohol i leczono nim wszelkiego rodzaju bóle, w tym również migreny. Taka mikstura zwalczała również bezsenność, poprawiała apetyt i zmniejszała stany lękowe. Pasta konopna wykazywała natomiast działanie przeciwzapalne, ale również odrobaczające czy przeczyszczające. Do dzisiaj wykorzystuje się te właściwości marihuany. Oleje i pasty są z powodzeniem stosowane przez ludzi cierpiących na przeróżne dolegliwości.

W XIX wieku naszej ery nasiona konopi stosowano jako środek znieczulający i przeciwbólowy. Co ciekawe, wykorzystywano je również do leczenia kolki jelitowej u niemowląt. Coraz więcej badaczy zaczęło się zajmować niezwykłymi właściwościami konopi i zaczęto je stosować na szerszą skalę. W latach 90. XX wieku nasiona konopi zostały docenione przez ludzi chorujących na stwardnienie rozsiane. Okazało się, że łagodzą one ból towarzyszący chorobie i pomagają między innymi spokojnie przespać noc. Obecnie kolejne badania potwierdzają lecznicze działanie marihuany. Jest ona pomocna w łagodzeniu objawów jaskry, nowotworów czy cukrzycy. Lista właściwości leczniczych jest naprawdę długa i imponująca. Nie można jednak zapomnieć o szkodliwym wpływie konopi na nasze zdrowie, ale jak mawiają niektórzy, każdy lek ma jakieś działania niepożądane.