Czy dym z marihuany jest bardziej szkodliwy od dymu z papierosa?

przez

Marihuana poddawana jet różnorodnym badaniom. Jedni próbują potwierdzić jej szkodliwe działanie, inni starają się ją odczarować i udowodnić jej leczniczą moc. Okazuje się, że to właśnie druga grupa częściej triumfuje. Jeden ze znanych badaczy konopi – Robert Melamede sprawdził właściwości dymu pochodzącego z marihuany. Czy jest równie szkodliwy jak dym z papierosów?

Wiele osób pewnie uznałoby, że zarówno dym papierosowy, jak i ten pochodzący ze spalania marihuany mają w podobnym stopniu negatywny wpływ na ludzki organizm. Pewne właściwości faktycznie się zazębiają, jednak okazuje się, że dym z marihuany wykazuje również dobroczynne działanie. Jak to możliwe?

Marihuana kontra tytoń

Badania Melamede pokazały, że zawarte w marihuanie kannabinoidy wykazują właściwości przeciwnowotworowe. Należy jednak dodać, że zarówno dym z papierosów, jak i z marihuany działają rakotwórczo, jednak ten drugi może pewne tego typu procesy minimalizować, czego o dymie z papierosów nie możemy powiedzieć.

Palenie papierosów jest jedną z częstszych przyczyn przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), podczas gdy marihuana może jedynie w minimalnym stopniu przyczyniać się do rozwoju tej choroby. Wpływ dymu z marihuany na organizm, obok Melemede, badało wielu innych naukowców. Oni również potwierdzili, że palenie konopi nie wywołuje chorób układu oddechowego ani nowotworów. Największe dotychczasowe badanie w tym zakresie wykazało, że palenie konopi nie zwiększa ryzyka raka płuc, nawet u nałogowych użytkowników.

Warto jednak zaznaczyć, że wpływ dymu z marihuany na ludzki organizm jest zależny od częstotliwości palenia. Okazjonalne sięganie po konopie nie powinno wyrządzić krzywdy. Regularne narażanie organizmu na dym może mu jednak zaszkodzić. Coraz popularniejszą metodą spożywania marihuany w krajach, gdzie jest to dozwolone, jest waporyzacja. Podczas tego procesu konopie podgrzewane są do odpowiedniej temperatury i użytkownik wdycha parę wodną, a nie dym. To na pewno zdrowsza opcja, a także bardziej wydajna.

W Polsce zabronione jest palenie i uprawa konopi indyjskich! Zgodnie z Ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii nasiona konopi indyjskich nie są ani narkotykiem (tzn. żadną z substancji wyszczególnionych w załącznikach do Ustawy), ani prekursorem, co oznacza, ze nie są objęte szczególnymi zasadami dotyczącymi posiadania, handlu. Dlatego też, legalne jest kupno, posiadanie i kolekcjonowanie nasion marihuany (konopi). Jednak kiełkowanie, uprawa, nawet samo przygotowanie pod uprawę jest nielegalne w świetle prawa (art.45 /i nast./ p.3. i 4. Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z 29 lipca 2005 z późn. zmianami).