Czego można spodziewać się po odstawieniu marihuany?

przez

Jednym pomaga, innym szkodzi. Jedni uważają ją za skuteczny lek, inni za szkodliwy narkotyk. Marihuana zawsze wywołuje skrajne emocje. Wiele osób zastanawia się, czy faktycznie może uzależniać. A jeśli tak, to co dzieje się po jej odstawieniu?

Badania pokazują, że marihuana rzadko fizycznie uzależnia, jednak psychiczne przywiązanie występuje już znacznie częściej. Dotyczy to szczególnie osób, które regularnie, prze dłuższy czas paliły marihuanę. U nich, po odstawieniu, mogą wystąpić różnorodne, niepożądane objawy. Ci, którzy sięgają po marihuanę sporadycznie, raczej tego nie doświadczą. Warto jednak podkreślić, że wiele zależy od indywidualnych predyspozycji. Z jakimi objawami odstawienia marihuany spotkamy się najczęściej?

Najczęstsze objawy odstawienia marihuany

Do najczęściej spotykanych objawów odstawienia zaliczymy zwłaszcza uczucie niepokoju, rozdrażnienie, problemy ze snem, apetytem, a w skrajnych przypadkach odstawienie marihuany może prowadzić nawet do rozwoju depresji.

Wszystko zależy od indywidualnych cech, predyspozycji czy stanu psychicznego użytkownika. Jedni mogą odczuwać silne objawy związane z odstawieniem, inni nie. Lęk czy niepokój to często obserwowany skutek zaprzestania palenia. Podobnie jest z bezsennością. Takie trudności mogą trwać kilka dni, ale zdarza się, że są długotrwałe. Są osoby, które po odstawieniu skarżą się z kolei na nadmierną senność. Nie ma reguły. Podobnie jest z apetytem. Powszechnie znanym skutkiem palenia marihuany jest pobudzenie apetytu. Po odstawieniu można przez jakiś czas odczuwać zwiększone łaknienie lub zupełny brak apetytu.

Objawy odstawienia marihuany zwykle mijają samoczynnie po kilku, może kilkunastu dniach. Są nieporównywalnie mniejsze niż po odstawieniu choćby alkoholu czy papierosów. Warto jednak mieć na uwadze, że wszystko w nadmiernych ilościach może mieć szkodliwy wpływ na organizm.

W Polsce zabronione jest palenie i uprawa konopi indyjskich! Zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii nasiona konopi indyjskich nie są ani narkotykiem (tzn. żadną z substancji wyszczególnionych w załącznikach do Ustawy), ani prekursorem, co oznacza, ze nie są objęte szczególnymi zasadami dotyczącymi posiadania, handlu. Dlatego też, legalne jest kupno, posiadanie i kolekcjonowanie nasion marihuany (konopi). Jednak kiełkowanie, uprawa, nawet samo przygotowanie pod uprawę jest nielegalne w świetle prawa (art.45 /i nast./ p.3. i 4. Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z 29 lipca 2005 z późn. zmianami).