Ciemna strona marihuany

przez

Marihuana ma wiele leczniczych właściwości. Coraz więcej krajów, w tym również Polska, decyduje się na umożliwienie społeczeństwu dostępu do jej medycznych odmian. Konopie są pomocne w leczeniu wielu chorób i łagodzeniu różnorodnych dolegliwości. Nie są jednak bez wad.

Mimo iż marihuana uchodzi za tak zwany miękki narkotyk i wiele badań pokazuje, że nie uzależnia fizycznie, jej długotrwałe i regularne palenie może uzależniać psychicznie. Konopie budzą wiele kontrowersji i trudno przyjąć którąkolwiek tezę za absolutny pewnik. Niemniej, należy mieć na uwadze kilka czynników.

Marihuana, a uzależnienie

Większość nałogowych palaczy przez długi czas potrafi zaprzeczać swojemu uzależnieniu, twierdząc, że w każdej chwili są w stanie rzucić używki. Kiedy jednak zostają do tego zmuszeni, okazuje się, że to wcale nie jest takie proste. Z marihuaną jest podobnie. Nie jest to może silny narkotyk, a przy tym wykazuje wiele leczniczych działań, ale jej nadużywanie może negatywnie wpływać na organizm.

Najbardziej narażone na działanie psychoaktywnych substancji (zwłaszcza tetrahydrokannabinolu – THC) są mózg oraz układ nerwowy. Marihuana fizycznie może nie uzależnia, ale psychiczne efekty, które towarzyszą przy jej zażywaniu, dla wielu są bardzo uzależniające. Jeśli pojawiają się zaburzenia snu, utrata wagi, zaburzenia w funkcjonowaniu układu oddechowego, apatia czy luki w pamięci, możemy podejrzewać, że dotknęło nas psychiczne uzależnienie od marihuany. Ci, którzy często palą marihuanę mogą również uzależnić się fizycznie, a po jej odstawieniu odczuwać różnorodne dolegliwości.

Intoksykacja marihuaną

Zdarza się, że nadmierne spożywanie konopi prowadzi do tak zwanej intoksykacji marihuaną. Do jej objawów zaliczymy: silny ból głowy, przekrwione spojówki, apatię, wysokie ciśnienie, przyspieszone tętno czy dolegliwości ze strony układu oddechowego. Kolejnym etapem jest psychoza intoksykacyjna, która wiąże się z urojeniami i omamami. Intoksykacja zwykle samoistnie przechodzi po kilkunastu dniach.

W Polsce zabronione jest palenie i uprawa konopi indyjskich! Zgodnie z Ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii nasiona konopi indyjskich nie są ani narkotykiem (tzn. żadną z substancji wyszczególnionych w załącznikach do Ustawy), ani prekursorem, co oznacza, ze nie są objęte szczególnymi zasadami dotyczącymi posiadania, handlu. Dlatego też, legalne jest kupno, posiadanie i kolekcjonowanie nasion marihuany (konopi). Jednak kiełkowanie, uprawa, nawet samo przygotowanie pod uprawę jest nielegalne w świetle prawa (art.45 /i nast./ p.3. i 4. Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z 29 lipca 2005 z późn. zmianami).